h1

הערוץ המשפחתי

02/08/2010

נפתח בעובדות:

אין לנו בבית טלוויזיה

בתנאים תת אנושיים אלו גדלות שתי ילדות

יצחק קדמן ושירותי הרווחה עוד לא דפקו על הדלת

לילדות יש חברות וחברים

את הטלוויזיה ניתקנו עוד טרום עידן הילדות, החלטנו ממגוון שיקולים להתנתק מערוצים, ממירים, רשתות ולוויינים. השארנו מכשיר מחובר לוידאו שעם השנים שודרג ל-  DVD.  חדשות אנחנו קוראים במחשב וסרטים מחליפים בספריית הוידאו השכונתית (שלדעתי עוד קיימת רק בזכותנו).

ולמציאות הזו נולדו הילדות. כל ילדה כשהגיעה לגיל חמש "גילתה" לפתע ש "הטלוויזיה שלנו היא לא כמו של כולם", הושבנו כל אחת בתורה לשיחה רצינית של "זה לא את זה אנחנו", הסברנו לה למה בחרנו לחיות בלי טלוויזיה והודענו לה באומץ רב שביום שהיא תרצה טלוויזיה אז תהיה לה אבל רק בחדר שלה כי אנחנו לא רוצים טלוויזיה בסלון.

ומאז, בכל תקופה, הילדות התייחסו להיעדר הטלוויזיה בדרכים שונות –

יש את תקופות הגאווה והשוויץ – "לי אין טלוויזיה ולכן אני לא מבינה על מה אתם מדברים"

יש את תקופות ההתבאסות והבחירה של כל אחת ללכת לעיתים "לבתים של אחרים" לראות תוכנית נחשקת.

ובשנה האחרונה נוספה האפשרות (המבאסת, מתנתקת, ובמסך קטן) של לראות את חלק מהתוכניות  במחשב.

אבל אף פעם אף אחת לא ביקשה לקבל טלוויזיה לחדר שלה למרות שידעה שאם תבקש היא תקבל.

מוזר? אני לא בטוחה שזה מוזר.

Margaret Thatcher on TV, Grafton Way, London, U.K., 1990.

הרבה פעמים אומרים לי חברים שהילדים שלהם בטוח היו מבקשים טלוויזיה לחדר, אבל אני לא בטוחה שזה נכון. נכון שהם רוצים טלוויזיה בחדר כשיש טלוויזיה בסלון, ובחדר שינה של ההורים אבל כשמבחירה אין בבית טלוויזיה, זה כנראה מכניס משתנה חדש למשוואה.

לא ידענו את זה מראש, וכשהבטחנו שאם הן תרצנה תהיה להן טלוויזיה הבאנו בחשבון שזה עשוי לקרות,  אבל כנראה שחשוב לילדים לכבד את  הערכים של הבית בו הם גדלים ואת הסגנון המשפחתי של משפחתם ובמקרה הזה נראה שזה אפילו יותר חשוב להן מטלוויזיה.

אילת דויטש, מנהלת פיתוח אקדמי במכון אדלר ואמא לשתיים.

8 תגובות

 1. אילת
  הדברים שכתבת הם ממש שיעור לחיים. חשוב מאוד להאמין שכהורים יש לנו אפשרות להשפיע, לכוון ולהדריך. נראה שמעל הכל חשובה הדוגמה האישית
  תודה


  • תודה רבה על הקריאה להתגובה, מה שאותי עניין סביב "האין טלוויזיה" הוא בעיקר הבחירה של הילדות שלא לבקש טלויזיה למרות שאפשרות הבקשה ניתנה להן. זה מה שלא ידעתי מראש. אני חושבת שהטלויזיה היא רק דוגמא לכל שאר הדברים ומבחינתי "התגלית" המשמעותית היא שרוח וערכי התא המשפחתי כ"כ משמעותיים ומשפיעים וזה כמובן ישר מלחיץ אותי ומזכיר לי כמה אחריות יש בהורות וכמה מחשבה צריך להשקיע במה שאנחנו עושים ובמה שאנחנו לא עושים כשאנחנו מגדלים בני אדם…‬


 2. את שוכחת שהטלוויזיה משמשת גם ככלי חינוכי ולימודי וכמו שהיא מלמדת את הילדים דברים "רעים" היא גם מלמדת דברים "טובים" תוכניות כמו רחוב סומסום, דורה, טלאטביז וכד'. ולכן, על מנת שילדינו לא יחשפו לדברים "הרעים" המוצגים בטלוויזיה כהורים אנו צריכים לצפות עם הילדים שלנו בצפיה מבוקרת ומשתתפת (לשאול אותם שאלות תוך כדי הצפייה). מצד אחד הוצאת הטלוויזיה מהסלון היא דבר טוב הילדות משחקות יותר בינהן וכד' אבל, מצד שני שהן רואות טלוויזיה לא מבוקרת אצל חברותיהן ויראו תוכניות אלימות (אפילו תום וג'רי שניראה מאוד תמים) אני לא בטוחה שזה דבר כ"כ טוב.


 3. אני מודה מודה מודה, דווקא אוהבת טלוויזיה . יש הרבה סדרות שאני אוהבת לצפות בהן, זה מרגיע אותי, מעניין ומשעשע. הילדים שלי לא חולי טלויזיה, אפילו פחות ממני, יש תכניות "משפחתיות" שאנו אוהבים לצפות בהן ביחד, לפעמים שמים מוזיקה ומשחקי משחקי לוח על השטיח בסלון עם מוזיקה ברקע.
  זה לא מפריע להם לקרוא, הם רואים אותי גם "חולת טלויזיה" אך גם "חולת ספרים" ויודעת לנווט בין שתי האהבות, ולומדים מזה.

  דווקא במחשב יש הרבה יותר מה לראות מפני שבטלוייזיה יש תלות בתכניות המשודרות באותו רגע, במחשב אפשר לראות מה שרוצים מתי שרוצים. בטלויזיה אפשר לחסום ערוצים כשההורים לא נמצאים בבית, במחשב, הקושי גדול יותר. גם אם חוסמים מילים שקשורות לסקס, אלימות , פורנו ועוד, הרי שבמילה קטנה כמו "קטן" אפשר להגיע לתמונות פורנוגרפיות…
  דווקא כשהטלויזייה בסלון, אני יכולה לשבת עם הילדים ולשוחח איתם על תכניות שונות, להסביר להם מה נכון במציאות, מה ההבדל בין מה שהם רואים לבין המציאות, איך זה באמת בחיים ועוד. לפעמים הם טוענים שאני "חופרת", אבל עובדה שהם עדיין ממשיכים לצפות איתי למרות שיש "יס מקס" שמקליט מה שהם רוצים.
  להוציא את הטלויזיה מהבית בגלל הרע שבה זו טעות לדעתי, יש דווקא ללמד את הילדים ולחנך אותם מה נכון ומה לא נכון.
  בחיים האמיתיים – אי אפשר לנטרל את הרע, אי אפשר להפטר משכנים מעצבנים, מנהגים אלימים, מקללות של אנשים מסביבך, כן אפשר ללמד את הילדים איך להתמודד עם התופעות האלו ואיך לדעת לשים להם ולעצמך גבולות .
  עד כאן.
  אסנת


 4. הי אסנת, תודה על הקריאה וההתייחסות. טלויזיה לטוב ולרע זה באמת עניין של דעה ובאמת יש יתרונות וחסרונות לכל בחירה. אני קוראת שאת אמא מעורבת, מתקשרת שמשקיעה מחשבה ושיקול דעת בהורות , מה את חושבת על "סגנון בייתי", הערכים המשפחתיים והקבלה של הילדים אותם ?(במקרה הזה בזה שהן לא מבקשות טלויזיה אבל זה "עובד" בעוד התנסויות כמובן)
  בברכה
  אילת


  • הי אילת,
   אכן, קלעת לסגנון הורות שלי, אני באמת משתדלת להיות מעורבת ולפעול מתוך ערכים שהחלטתי עליהם, ואני מאוד מתחברת לתורה של אדלר/דרייקורס.
   בקשר לסגנון ביתי, אני לא יודעת בנות כמה הילדות שלך, וכמה באמת הן עסוקות בבית ללא טלויזיה, אבל אני חושבת ואני אומרת את זה בזהירות רבה שלא תחשבי חלילה שאני מעבירה ביקורת עליך, אני בטוחה שאת מודעת להתבטאויות של בנותייך וכי את יודעת להבחין בין רצון שהוא באמת שלהן, כגון – זה שהן לא מבקשות טלויזיה בחדר, לבין זה שהן מרגישות שהן תאכזבנה את ההורים אם תבקשנה טלויזיה. את מבינה למה אני מתכוונת? ושוב, אני לא מתכוונת אליך, בכיתה של הבת שלי, יש ילדה שאמא שלה מאוד קפדנית באוכל, לא מכניסה ממרח שוקולד הביתה, היא מסכימה שאכין לה כריך עם שוקולד כשהיא אצלי (כמובן ששאלתי..), והילדה פשוט טורפת אותו, האמא אומרת בכנות מלאה שהילדה לא מבקשת שוקולד בבית, אבל יכול להיות אולי שילדה לא רוצה לאכזב את ההורים. את יודעת מן הסתם שיש ילדים רבים שגדלים לפי הרצונות של ההורים שלך.
   מתוך הבלוג הזה, קראתי עוד מספר קטעים שלך, ואת מצטיינת לי כאמא רגישה, ושהססמולוג שלך בקשר לילדים עובד שעות נוספות. אגב, זה לא רק בגלל המקצוע שלך, אני מכירה כמה פסיכולוגים שבפירוש אמרו לי שלדעת איך להורות זה דבר אחד, אך הם מתקשים בלבצע את הנדרש. (זה מתוך שיחות על הילדים שלהם וחינוך) .
   אני בטוחה שבביתך יש מקום פתוח לשיחות, העברת רעיונות ומחשבות, אבל לא כולם כך, ויש הורים שלא בהכרח ישימו לב להבדל בין רכישת הערכים הביתיים מתוך בחירה או מתוך רצון שלא לאכזב.
   אני מדברת מתוך נסיון אישי שלי בתוך ילדה ושל הורי גם.
   שוב – אני לא מתייחסת לערכים של מוסר, מצפון וערכים חברתיים שהם אבסלוטיים מבחינתי, אלא ערכים של סגנון חיים.
   בברכה,
   אסנת


   • ודרך אגב, לאחר שעברתי שוב על הכתבה שלך, קלטתי שמילה "מבאסת" שלך התייחסה לכך שהתכנית הנצפת במחשב מתנתקת. זה לא חייב להיות כך, ואם תרצי, אוכל לתת לך כמה אפשרויות לצפות בסדרה בלי להתנתק.
    אסנת


 5. תודה רבה על התגובה, אני חושבת שאנחנו מסכימות, אני לפחות מסכימה עם מה שאת כתבת:)להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: