h1

מה עובר על ילדים להורים גרושים?/ יואב אופק

26/01/2011

גם אני חשבתי שלי זה לא יקרה…
גם אני חשבתי, שאם אזכור את הכללים ואשמור על הזוגיות הזאת,היא תשרוד לנצח…
גם אני חשבתי שאותי לא ינטשו
ואני? אני לא אדם שנוטש,אני איש של דיאלוגים והרמוניה..
אני איש של משפחה,אבא למופת,חוזר מוקדם הביתה לשחק עם הילדים ולהשקיע בהורות המשותפת.
היינו זוג למופת-סמל לכל חברינו ודוגמא למשפחתנו.
ואז קרה מה שקרה( זה היה מהר כמו ברק!) – התגרשנו!!
לא אשכח את הרגע בו עזבתי את הבית,הילדים ישנו. נישקתי אותם בשנתם אחד ,אחד והלכתי כשבכי עז חונק את גרוני ומתפרץ. היא בכתה איתי,נחרב עולמי וזו רק ההתחלה.
זהו מונולוג שנשמע בקרבנו בקצב גובר.
זו חוויה שכובשת את מחוזותינו כמכונת מתכת מפלצתית . היא שמפלסת את דרכה אל העתיד החדש ,שספק אם ישא על דגלו את דגל הזוגיות והמונוגמיות שנסדקת לעומקה.
לא על המתגרשים המבוגרים באתי לדבר ,הם נושאים בתוצאות של מעשיהם ,בין אם במודע ובין אם לאו. זכות הבחירה הייתה ועדיין נתונה בכל שלב. באתי לדבר על הילדים,אלו העוללים ,אלו הקטנים ואלו הגדולים: ילדים הם ילדים. רכים,רגישים,מתלבטים,מתעצבים פיזיולוגית ונפשית.הם אלו שמהר מאוד יהפכו לאנשים גדולים,אנשים שאנחנו יוצרים.
גירושים הנם משבר קשה להורים ולילדים, שכן הם מערערים את המערכת המשפחתית, האמורה לספק לילדים את צורכיהם הגופניים והנפשיים ולהעניק להם תחושת תמיכה, הגנה וביטחון. הגירושין מחייבים שינויים באורח החיים של כל בני המשפחה, ויוצרים מצב חדש, המאיים, בחוסר הוודאות שבו, על מהות חיי היומיום בעתיד ועל מהות הקשר של הילד עם כל אחד מהוריו. כל אלה יוצרים בלבול, חרדה ותחושת סכנה חזקה ובלתי מוגדרת. התגובות הרגשיות אצל הילדים להורים גרושים קשות, ומעכבות את הסתגלותם החברתית, הרגשית והאינטלקטואלית-קוגניטיבית.

5 תגובות

 1. ועכשיו נשאלת השאלה איך ממקום של המבוגר המודאג, האחראי המחוייב והמודע אנחנו מגייסים כוחות ועוזרים לילדים לצמוח על אף ויחד ועם החווייה המטלטלת, הדראמטית ?
  האם ההתנסות תותיר פצע פתוח ומדמם או תהיה מקור לצמיחה חיזוק פנימי והתפתחות?
  עינת גבע, מורה במדרשה להכשרת מנחי קבוצות, מכון אדלר.


 2. מסכים בהחלט עם הגישה בה אין צורך לרחם ,אלא להפך-לזהות את ההזדמנות לצמיחה,להחזיר את האומץ ולהתמקד בחיובי.
  לילדים כוחות התמודדות עצומים ומתוך ההכרות עם כוחות אלו( גם אם תוך חוויית תסכול,זה בסדר..) יחזקו את עצמם ואת הביטחון העצמי שלהם להתנהל בעולם באומץ.
  ולנו ההורים כדאי לזכור: אין צורך לרחם ולפצות( זה עושה את ההפך..),גם בגירושים ניתן למצוא את היתרונות ולצמוח מהם בשלל נתיבים חיוביים.


 3. Yoav, your writing is from the heart and it touches me deeply.


 4. גירושים הנם משבר קשה למשפחה ולילדים.. מסכימה עם כל מילה.. כיום לפי הסקרים והסטטיסטיקות כל זוג שלישי מתגרש.. שאלתי את אחיין שלי- "מבולבל? מה עובר עליך?” "כמעט לכל החברים שלי הורים התגרשו"- ענה לי הילד- “אני כבר יודע מה זה".. עצוב..


 5. עצוב,כן.
  יחד עם זאת-זו המציאות ועם זה ננצח.
  במציאות בה כל זוג שלישי מתגרש ומייצר חוייות מורכבות לילדיו,עלינו לגייס תפיסה חדשה לילדי ההורים הגרושים. גישה תומכת ואמפטית ויחד עם זאת נקיה מרחמים,אשמה ופיצוי. תפיסה חינוכית שוות נפש למציאות חיינו הרצויה ולזו הפחות רצוייה. הרי אנו לא מזמנים מלחמות,עוני,אבדן ועוד…ויחד עם זאת חיים ומתגברים.
  מעבודתי עם ילדים להורים גרושים למדתי שיש להיות שם עבורם,קשובים ותומכים לאורך הדרך בשילוב עם עידוד התפיסה החיובית והשרשת הביטחון והדימוי העצמי .להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: