h1

מה עובר על ילדים להורים גרושים? יואב אופק

02/02/2011

חלק 2:
התסמינים המאפיינים את הסתגלות של ילדים להורים גרושים ,אינם זהים, כמובן, אצל כל הילדים. למרות זאת, ניתן להצביע על תופעות ,המתגלות לעתים קרובות אצל ילדים, שהסתגלותם מורכבת. יש ילדים ,המראים רק מעט מהתסמינים הללו ובפרקי זמן לא קבועים, אך יש כאלה המגלים אותם לעתים קרובות ובאופן קבוע. כמה מהתסמינים הנפוצים ,המצביעים על הסתגלות קשה הם: תוקפנות של ילד כלפי עצמו, חוסר איזון נפשי, גילויים חריפים של אגוצנטריות, רצון עז להתנקם באחרים, פחדים וחרדות, סרבנות קיצונית, רגשות עמוקים של פחיתות-ערך, התנהגות לא חברתית, פגיעה באחרים (מכות, קללות), חוסר ריכוז, שקיעה מופרזת בדמיונות, דיכאון ועוד.

הנחה רווחת בספרות המקצועית היא ,שלהמשגה נכונה של מושגי הגירושין יש השפעה ניכרת על תפקוד הילדים והסתגלותם. זיהוי מושגים קשים להבנה יאפשר למבוגרים, ביניהם הורים ומורים, לעזור לילדים בהמשגתם ובהבנתם, ועל ידי כך יסייע להם לפתח יכולות הסתגלות.
אז מה מתחולל בראשם של הילדים להורים גרושים? : ילדים בגיל טרום ההתבגרות מבינים ,בעצם ,שהוריהם היו אמורים לחיות יחד ומשהו משמעותי קרה.לא ברור להם מה הן הסיבות,דבר שמעורר ניחושים,יצירת תסריטים דמיוניים( בד"כ גם מוטעים),רגשות אשמה ועוד. תובנה זו מכניסה אותם לבלבול ,פוגעת ביציבות שנדרשת להתפתחותם ובאמון שלהם בהוריהם ובמבוגרים בכלל.

17 תגובות

 1. כל כך קצר, כל כך מתומצת, נבון ומדוייק.
  מזמינה אתכם להגיב, לשאול… ….
  עינת גבע, מכון אדלר


  • שלומות וברכה

   אבא כחול אמא סגולה

   הבן שלי היה בן שלוש וחצי כשאביו ואני נפרדנו.
   בכל פעם שניסיתי לדבר איתו על פרידה,הוא מיאן להקשיב או לאמור מילה..
   "דובבי אותו", אמרו הפסיכולוגים,אחרת ישאר במצוקה.
   במשך זמן רב ניסיתי למצא ספרות בנושא ,ידעתי שזאת תהיה הדרך לשחרר ציפור נפשו.
   יום אחד כשהלכנו לגן הפתיע הקטן:
   "אמא ,את יודעת למה את ואבא לא גרים כבר יחד?"
   אמר ותיכף ענה:"כי אבא רצה דברים כאלה ואת רצית דברים אחרים".
   הוא אמר לי,אמו הציירת,את המשפט המדהים הזה ומיד יצאתי למשימה.
   הסיפור הוא על משפחת ארנבים שעוברת משבר גרושים והטיפול בנושאי העצב והשמחה
   מוסבר בצבעים.

   "כל אחד והצבע שלו" אמר ארנובצ'יק הקטן לפני שנירדם.

   כשבאה ההבנה לילד אז גם באה הקבלה ולאחריה הדרך להחלמה ברורה.

   מצרפת לינק למקום בו אפשר להקשיב לסיפור בליווי תמונות

   הסיפור מביא לילד דרך רכה ומחבקת להבנה
   באהבה,
   רוית.


   • פשוט מדהים!! תודה


  • כמה שזה נכון … תודה


 2. […] This post was mentioned on Twitter by מכון אדלר, מכון אדלר. מכון אדלר said: מה עובר על ילדים להורים גרושים? יואב אופק: http://wp.me/pQykV-99 […]


 3. תודה על הכתבה, עינת!
  זאת שאלה שהורים רבים שואלים את עצמם.
  הרבה פעמים התשובה נותנת לשני אנשים שעומדים על סף גירושין, לחשוב שנית. הרבה פעמים- להחליט אחרת…
  עבדתי כגננת 20 שנה. באחת האזורים בארץ, שמרוכזת בו אוכלוסיה לא פשוטה. כמה שנים וויתרתי על חגיגות יום המשפחה, כי מילה " משפחה" עצמה גרמה לבכי אצל רוב הילדים בגן. מתוך 30 ילד בגן ל 2- 3 היה אבא…
  ראיתי, שילדים במשפחות " גרושות"- אלה ילדים פוסטטראוומתיים. מה שלא יהיה- הקרע בלב ותחושת אשמה עמוקה נשארים אצלם בלב לתמיד. הם לא שקטים. הביטחון שלהם מהורהר. הם לא סומכים על אנשים אחרים, הרבה פעמים יש להם בעיות חברתיות- הם מראש דוחים את כל מי שאלול לפגוע, וגם את מי שאמור להתקרב רגשי- פחד נטישה חיי בהם קבוע…
  ראיתי גם מתבגרים ממשפחות, שהורים גרושים. שמתי לב, שיש קושי ביצירת זוגיות, לרבים מהם- יש להם מול העיניים רק מודלינג אחד: " זוגיות- זה דבר לא בטוח, מסוכן וטוב רק לטווח קצר".
  הכאב הזה מלווה את האנשים האלה כל החיים… ילדים למשפחות גרושות, לרוב, מייצרים ילדים ממשפחות גרושות.


  • רוית יקרה שלום
   לפני מס דקות סיימתי לגמוע כל מילה וכל תמונה בסיפור המקסים והמרגש שלך..
   איפה היית לפני 7-8 שנים כשהילדים שלי היו קטנים והיו זקוקים להסבר המתאים שהבאת אתך בסיפור ..?
   בעבודתי בתחום הפרידה והגירושים,אשמח להמליץ על הספר שלך כחלק מתהליך העברת המסרים על הגירושים של ההורים לילדים.
   אולי יום אחד נשב יחד ומספר סיפורים…אני להורים(מתגרשים ונשארים חברים) ואת לילדים…
   בהצלחה
   יואב אופק


   • יואב יקר
    רק עכשיו רואה תגובתך,החמה. תודה
    בוא,לא יום אחד,עכשיו,בקרוב,נספר ביחד להורים וילדים.


   • צודקת,כאן ועכשיו .
    אני ב 050-2223682


 4. מספיק לרחם ולפחד מצלקות אנחנו בני אדם דינמיים ומורכבים אני לא מאמינה שכל האופי של הילדים מורכב רק מהורים נשואים או גרושים יש גם ילדים להורים נשואים שיוצאים לא מוצלחים. ודפוקים תראו אצל משפחות דתיות. או אצל הורים שעובדים שעות רבות אין מתכון מדיוק להורות ולא כל שינוי בחיים הוא לרע. ..יש סופים שנועדו להתחלות חדשות וילד שמכה או חסר ביטחון עצמי יכל לגדול בכל משפחה להאשים את הפרדות והשינויים שההורים עוברים זה קל ונוח והכי פשוט לאיבחון אני מכירה הרבה ילדים מסוגרים ששוקעים בדמיונות וליפעמים מתפרצים בלי סיבה וניפגעים בקלות להורים נשואים באושר וכולם אומרים שהם ילדים מפוניקים. …אז אם הילד/ה התאבד או לא חברותי וכל היום בפייסבוק וניכשל זה לאב דווקא כי אבא או אמא לא גרים בבית זה יכל להיות כי יש נער/ה שלא מעוניינת בו/ה או לא התקבל/ה למשהו שרצה או שהוא פשוט כזה בדי.אי.אן שלו/ה יש אומנים דיקאוניים להורים נשואים שנים…חומר למחשבה.!


  • מירית יקרה
   אין ספק שמסלול חיים חייהם של ילדים להורים גרושים יכול להיות מוצלח וחיובי.
   אני מסכים איתך שישנם המון השפעות על התפתחותם של ילדים והגירושים של הוריהם בהחלט לא גוזרים את דינם לכאן או לכאן.
   יחד עם זאת כדאי שנהיה מודעים להשלכות של הגירושים על ילדינו ולכאב שכרוך בתהליך זה עבורם. חשוב שנזכורא להיות עבורם מודל לתקשורת,כבוד וויתור גם כאשר אנחנו בעיצומם של ויכוחים על יוקרה וצדק…
   תודה על הארתך.
   יואב אופק(כותב המאמר)


  • אהלן מירית ברור שאצל כל משפחה יכולים ליהיות בעיות ותיסבוחים למינהם אצל ילדים אבל ילדים להורים גרושים רק הבלבול של איפה אתה בחג אצלי או אצל אבא? ואבא שלך ככה וככה ואמא שלך ככה ומה ששומעים מאמא ומאבא מכל כיוון את הצד שלו והתגובות של חברים זה יוצר אצל ילד להורים גרושים הרבה יותר בעיות מכל ילד רגיל.


   • קונפליקטים וחילוקי דעות הינם דבר בלתי נמנע בכל מערכת יחסים ובוודאי בין הורים גרושים. המודעות לרגישות הנושא ולהשפעתו העצומה על הילדים היא בעלת החשיבות עליונה. חשוב לזכור שכל מבט,כל אמירה או שפת גוף נטמעת ונצרבת בתודעת הילדים ונשארת שם למהלך חייו לפי הפרשנות שבחר לאמץ.
    לפני ילדינו כדאי שלא נהיה צודקים,אלא חכמים.
    עבור ילדינו כדאי שלעיתים נעמיד פנים,נתאפק ונתנהל בתקשורת סבלנית ומכבדת וזאת למען המטרה החשובה ביותר: מודל חיובי שיקחו איתם להמשך חייהם.
    בהצלחה.


 5. יואב שלום
  אשמח להתייעץ אתך לגבי תהליך משפחתי שאנו חווים בעקבות פרידה וההשפעה של זה על הילדים. כיצד ניתן לאתר אותך במכון אדלר?


 6. ינה שלום
  את מוזמנת לפנות אלי ישירות 050-2223682 או למזכירות המכון לקבלת הכוונה.
  יואב


 7. יש לי שאלה חשובה: האם מישהו ניסה אי פעם לבחון כיצד "מרוויחים" ילדים להורים גרושים מהמצב המשפחתי החדש? כולנו מכירים הייטב את הקלישאות המציירות גירושין והשפעתם השלילית, אבל אולי זה לא תמיד ככה? אני לא מדברת על "רווח" חומרי מיידי, כמו פיצויי מתנות וכו', אלא יותר בכוון של שקט בבית- אחרי תקופת מריבות וכעסים, כללי התנהגות ברורים (אחרי סתירות במערך הציפיות בבתים להורים שאינם מסכימים על כלום) , או תשומת לב מההורה שלא נתן אותה בזמן בזמן הנשואין. כמו "זמן איכות" שנפגשים ומבים יחד וכו'. אני שואלת כי הנישואין שלי במצב מזעזע למעשה עוד לפני שיצאו לדרך! המצב לא משתפר ולמעשה עד היום נשארתי "בשביל הילדים" ואני לא בטוחה יותר שזה נכון. אני רואה כיצד ילדיו (3) של בעלי מנישואיו הקודמים מקבלים ממנו כל מה שילידנו הקטנים והמשותפים (3,5) לא מקבלים (חומרית, רגשית וזמן) , שלא לדבר על כמה כעסים ומרמרורים להם הם עדים לצערי. ואני שואלת את עצמי מה עדיף להם בעצם?


 8. מאיה שלום
  כמו בכל דבר, גם בגירושין יש חסרונות ויתרונות. אלו וגם אלו תלויי מצב ומשתנים וכמובן שעם גיבוש ההחלטות הנכונות ניתן ליצור מהלימון- לימונדה בדמות שיפור יחסי ההורים, השקעה בילדים המשותפים, מודל לחילוקי דעות שניתנים לגישור ועוד.
  לגבי נישואייך הטריים שכבר מעלים "ריח לא טוב במיוחד", את ראויה להערכה על המודעות והרצון לשיפור עבורך ועבור ילדייך וזה אכן מגיע לך ולהם.
  אולי כדאי לפנות לייעוץ אצל מטפל או מאמן אדלריאני שיתמוך בך בתהליך ויאפשר לך ולמשפחתך חיים טובים ונעימים .להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: