h1

מטבח וחדר אמבטיה בטוחים מאת: אורית רוזנבוים ודרורה נבון

12/09/2011

הבית שלנו, אשר אמור להיות המקום הבטוח ביותר עבור ילדינו, אבל הוא לא בהכרח כזה: לחדרי המיון בישראל מגיעים מדי שנה 182,000 ילדים, כתוצאה מתאונות. רוב התאונות מתרחשות בבית!

• בצפון הארץ, הובהל לבית החולים תינוק בן שנה, אשר החל להשתעל ולהשתנק בפתאומיות. הוריו לא הבחינו, כי הוא הכניס סיכה לפיו, אך צילום הרנטגן הראה בצורה ברורה סיכה חדה באורך של 3.5 ס"מ בריאה הימנית. בניתוח מורכב הוצאה הסיכה מריאותיו של התינוק. לאחר שהסתיים הניתוח והסיכה הוצאה, זיהתה האם שמדובר בסיכה שנפלה מאחד מפריטי הלבוש לרצפה. התינוק זחל ו"אסף" את הסיכה מהרצפה בשיטוטיו ברחבי הבית.
• במרכז הארץ חולץ ילד בן עשר מתוך מכונת כביסה! הילד שיחק מחבואים עם חבריו, ובמהלך המשחק ניסה להתחבא בתוך מכונת הכביסה. במהלך הניסיון להיכנס לתוך מכונת הכביסה, נתקעו פלג גופו העליון ואחת מרגליו בתוך המכונה. צוות מכבי אש שהוזעק לבית חילץ את הילד בשלום.

פגיעות המתרחשות בבית מאפיינות במיוחד ילדים קטנים, בשל העובדה שהם מבלים את רוב זמנם בבית. ילד אינו מבוגר קטן – יש להתאים את הבית לצרכיו! בתים רבים מתוכנים ומאובזרים עבור מבוגרים: החללים, הגבהים והמבנה כולו מתוכננים לשימושם ולנוחיותם של המבוגרים, ועלולים להיות מסוכנים לילדים. עלינו להתאים את הבית לבטיחותם של ילדינו! כך נוכל למנוע תאונות.
חשוב לזכור כי ילדים צעירים לא תמיד מצייתים לחוקי הבטיחות אפילו אם הם מודעים להם, בשל מגבלות התפתחותיות, קוגניטיביות ורגשיות.

לתכנן בית בטוח לילדים
כשאנו קונים או בונים בית חדש, אנו משקיעים תשומת לב רבה בתכנונו ובעיצובו, החל מבחירת הספה בסלון ועד גוון הקירות בחדרים, הכל – כדי שיתאים לצרכינו ולטעמנו. עם הולדת ילדינו, עלינו לבחון, האם הקדשנו מספיק תשומת לב גם לצרכים של הילדים. מוטלת עלינו החובה לחשוב תמיד צעד קדימה, לדאוג לסביבה מתאימה ולהקפיד על כללי התנהגות, אשר יעניקו לילדינו את החופש לגדול בצורה בטוחה ובריאה. בכתבה זו נתמקד בבטיחות הילדים במטבח ובחדר הילדים.

המטבח – מרכז הפעילות בבית
ילד בן 10 מצפון הארץ נפגע באורח קשה לאחר ששתה חומר הדברה שאוחסן בבקבוק מיץ. הוא פונה לבית החולים כשהוא מורדם ומונשם. הוריו גילו אותו כאשר הוא מחוסר הכרה, לאחר ששתה את החומר הרעיל שהיה מאוחסן בבקבוק מיץ תפוחים. הילד הועבר במצב קשה למחלקת טיפול נמרץ.

המטבח הוא אזור בו מתרחשת פעילות רבה ביותר, והוא עלול להוות גם את המקום המסוכן ביותר בבית. הסכנות העיקריות במטבח הן כוויות מהתנור, מנוזל חם או שתייה חמה, כוויות מחומרים כימיים, הרעלות מחומרי ניקוי, חתכים, פציעה ממכשירים חשמליים, התחשמלות ועוד.
חומרי ניקוי – ההורים רוצים את חומרי הניקוי נגישים, אך חשוב להימנע מכך שיהיו נגישים גם עבור הילדים. לכן, יש להקפיד על נעילת הארונות באביזרי בטיחות מתאימים (נועלי ארונות), ואין להעביר חומרים מאריזתם המקורית לאריזה אחרת, אשר יכולה להטעות את הילד! מיד בתום השימוש יש להחזיר את חומרי הניקוי למקומם.
בישול – משתמשים בלהבות האחוריות של הכיריים בזמן הבישול. מקפידים שידיות הסיר והמחבת יפנו פנימה, לכוון הקיר, למניעת כוויות.
מניחים כלים חמים, סירים עם אוכל או נוזלים חמים, הרחק מהישג ידם של הילדים (לא על הרצפה, ולא בקצה השולחן), למניעת כוויות.
מגירות – בכל בית יש מגירות עמוסות כלי מטבח ומכשירים חשמליים. כדי לשמור על בטיחות הילדים, יש להקפיד על נעילת המגירות באביזרי בטיחות מתאימים, המוצעים בשוק למכירה בשקלים בודדים (כיום יש מגירות עם מעצורים למניעת תפיסת אצבעות), ולהעביר חפצים מסוכנים, בייחוד חפצים חדים וחפצים קטנים המסכנים את הילד בחנק בעקבות בליעה, למקומות גבוהים, שאינם בהישג ידם של הילדים.

חדר האמבטיה – מקום נפלא ליהנות בו
חדר האמבטיה הוא מקום נפלא לילדים, בו ניתן ליהנות ולהשתכשך במי האמבט הנעימים. חשוב לזכור שילדים אוהבים לחקור ולהפעיל חפצים שונים, וסביר להניח שהם יושיטו ידיים מתעניינות גם אל ידית הויסות של המים. ידית זו מוסטת בקלות!
אם הידית תוסט לצד המים החמים, עלולים הילדים להיות חשופים אף לטמפרטורה של 70 מעלות! ילד בן שנתיים השתכשך במי האמבט הנעימים, כשהמטפלת שהתה לידו במהלך הרחצה. לפתע שמעו בני הבית, אשר בילו בסלון, צרחות כאב וזעקות שבר מחדר האמבטיה. הם הגיעו לשם בריצה והמראה שנגלה להם היה מזעזע: בידיה של המטפלת הזועקת לעזרה בנם הפעוט צורח מכאבים, פלג גופו העליון צרוב. הסתבר כי הפעוט שיחק בידית הברז והסיטה לצד המים החמים, שהגיעו לטמפרטורה מסוכנת. מים חמים הזורמים מן הברז עלולים לגרום לתינוק לכוויות קשות: מכיוון שעורו של התינוק דק ורגיש יותר בהשוואה לעור של מבוגר. תינוק נכווה בטמפרטורות נמוכות יותר בהשוואה לאדם מבוגר, ובצורה עמוקה יותר! מי ברז בטמפרטורה העולה על 60 מעלות צלזיוס עלולים לגרום לכוויה קשה לתינוק תוך פחות משניה.
חשוב להבהיר שגם אמבטיה מהבילה, מלאת אדים, אינה מגיעה לטמפרטורה כה גבוהה! הטמפרטורה החמה ביותר, אשר עדיין נעימה לרחצה לאדם, אינה עולה על 42 מעלות. כאשר רוחצים ילד תחת מים זורמים, עלינו לזכור שטמפרטורת המים בברז אינה יציבה והיא מותנית גם בשימוש במים בברזים אחרים בבית! לכן, ידו של המבוגר הרוחץ את הילד, צריכה להיות כל הזמן תחת זרם המים! לאחרונה דווח על תינוק בן שנה וחצי שנכווה בדרגה 3 באמבטיה. תוך כדי רחצה נתזו מים רותחים על הפעוט. הוא הובהל לבית החולים עם 15% כוויה משטח גופו כשהוא סובל מכאבים עזים.
כוויה נחשבת לאחת מהפגיעות הכואבות וההרסניות ביותר שאדם יכול לשאת ולשרוד. הסבל הנגרם לילד ולמשפחתו בעקבות היפגעות מכווייה הוא עצום: הם חווים תקופה ארוכה וקשה של אשפוזים, ניתוחים, השתלות עור וטיפולי פיזיותרפיה מכאיבים. הסיבה השכיחה ביותר לכוויות היא מים חמים (66.8%). עלינו להקפיד על סימון בולט של ברזי המים החמים והקרים (אדום – חם, כחול – קר), ולזכור כי גם מגע עם ברז המים עצמו, במהלך זרימת מים חמים, עלול לגרום לכוויות. הרחיקו את ילדכם מהברז! מומלץ גם להתקין וסתים, אשר תפקידם להגביל את טמפרטורת המים בברזים, כך שלא תהיה מסוכנת ותגיע עד 50 מעלות צלסיוס. שני סוגי מוצרים קיימים בשוק: ברזים או שסתומים מיוחדים המותקנים על צנרת המים היוצאת מן הדוד, ואביזרים מיוחדים המותקנים בפתחי הברזים.

חדר הילדים
אנו משקיעים מחשבה רבה בתכנון חדר הילדים. כדאי להקדיש מחשבה נוספת לנושא הבטיחות ולתכנן את חדר הילדים כך שיתאפשר לילד לגדול בו בבטחה.
 בעיצוב חדר ילדים יש להתייחס הן לבחירת הריהוט והן לבחירת מיקומו בחדר: ברכישת רהיטי חדר הילדים יש לבדוק כי הם בעלי תו תקן. מומלץ לרכוש רהיטים בעלי פינות מעוגלות, או לחלופין מגני פינות, למניעת פגיעות. במידה ורכשתם ספרייה לחדר, או רהיטים כבדים אחרים, דאגו לקבע אותם אל הקיר.
 את הריהוט אין למקם מתחת לחלון, למניעת טיפוס ונפילה מגובה. יש לזכור, כי מידת הסיכון לנפילה מגובה בקרב ילדים גבוהה מאשר מבוגרים: ראשם של הילדים כבד ביחס למשקל גופם, ומרכז הכובד שלהם גבוה יותר. כאשר הם מכופפים את ראשם החוצה מבעד לחלון, יש סכנה שהראש ימשוך את גופם החוצה.
הדרך הטובה ביותר למנוע נפילת ילדים היא התקנת סורגים לפתחי החלונות. כדאי להיות מודעים לכך שתריסים ורשתות נגד יתושים אינם מהווים הגנה נגד נפילת ילדים.

הבית אמור להיות מקום בטוח עבור כולנו, והקפדה על כללי הבטיחות תסייע בידינו להפוך אותו לכזה! תפקידנו כהורים לשלב בין שני אתגרים: מחד גיסא, עלינו ללמד את הילדים להסתגל, לחיות בתוך מערכת חברתית על פי הקודים המקובלים. מאידך גיסא, עלינו להשכיל לאפשר לכל ילד להביא את הייחודיות שבו לידי ביטוי.
הורים נוקשים מדי יצפו לציות מלא של הילדים: עבורם, הסתגלות היא ערך עליון ואין מקום לייחודיות. במקום להתאים את הבית לצרכי הילדים, הם יצפו שהילדים יתאימו עצמם לאילוצי הבית. הציפייה הזו לא עומדת במבחן המציאות, ומעבר למתח שיחושו כל בני הבית – הם עלולים גם להיות חשופים לסכנה מוחשית.
הורים מתירנים, לעומת זאת, יאפשרו מקום רב לייחודיות של הילד, וירשו לו להתנהל כאוות רצונו. אלא שעל מזבח טיפוח הייחודיות מוקרבת ההסתגלות: הילד אינו נדרש להבין קודים חברתיים ולהתנהג לפיהם. הוא אמור ליהנות ולהיות מאושר. מותר לו לעשות ככל העולה על רוחו. החופש הרב הזה עלול לגרום אסון.

לאחרונה הושקה אמנה לקידום בית בטוח לילדים לשמירה על חייהם. האמנה תביא לידיעת ציבור הקבלנים וציבור רוכשי הדירות את הסטנדרט המוסכם לבניית בתים בטוחים לילדים. קבלנים ובונים שייבנו בהתאם לתוכנית המוסכמת, יוכלו להצהיר כלפי ציבור רוכשי הדירות כי הם בונים בהתאם למסמך ההמלצות של התאחדות הקבלנים והבונים וארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים.
אתם מוזמנים להיכנס לאתר "בטרם" ולקבל מידע נוסף, לשמירה על חיי הילדים: http://www.beterem.org/home/

• דרורה נבון, דוברת ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים
• אורית רוזנבוים, M.S בפסיכולוגיה חינוכית יישומית, מורה במדרשה להנחיית קבוצות, מכון אדלר. אתם מוזמנים לשלוח שאלות, תגובות והתייחסויות: orit@m-adler.com

One comment

  1. אורית ודרורה, שוב אתן מעלות ב"קול קורא" ועוצמתי את סוגיית הבטיחות החשובה והנחוצה כדי לשמור חיים!!
    ההורה החושב צעד קדימה ומותאם לגיל ולשלב ההתפתחות של הילד, "המנבא" צרות, המשלב את האתגרים שהצגתן(מחד הסתגלות ומאידך ייחודיות) בצורה שקולה, רצינית ומאוזנת הוא הורה שמבטיח לילד לגדול באקלים ידידותי, הרואה את הילד ואת צרכיו ובאקלים בטיחותי המציג גבולות ברורים ומגינים. בהזדמנות זו מברכת את כולנו לשנה של שיקולי דעת נבונים ומאוזנים הלוקחים בחשבון את צרכי ההתפתחות הפיזית והנפשית של ילדינו. עינת גבע.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: