h1

עושים בית בטוח מאת: אורית רוזנבוים ודרורה נבון

12/09/2011

בקיץ האחרון מתה טלי דשקוב, בת השלוש, לאחר שנשכחה שש שעות ברכב לוהט. בבאר שבע נפל ילד בן שבע מגובה של 6 מטרים, ופונה במצב בינוני לבית החולים סורוקה. בת שלוש וחצי מדרום הארץ הוחשה לבית החולים לאחר שבלעה סוללה רחבה של מכשיר לבדיקת רמת הסוכר בדם, השייך לסבתה. הסוללה הרחבה נתקעה בוושט של הפעוטה וגרמה לה סכנת חיים. חייה ניצלו לאחר שהסוללה נשלפה מגרונה, אולם נגרמה לה כוויה משמעותית בוושט. ילד בן חמש נהרג בשריפה קטלנית שפרצה בחדרו, לאחר שככל הנראה שיחק בגפרורים ובנרות. אימו ואחותו של הילד, שישנו בקומה העליונה, לא הצליחו לחלץ אותו בגלל העשן וגובה הלהבות. צוותי הכיבוי והחילוץ ניסו במשך שעות לפרוץ את דלת הממ"ד שבו היה הילד. שם הם מצאו את גופתו.

מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים עולה, כי מדי שנה מתים בישראל כ 144 ילדים עקב תאונות. מהי תאונה? אירוע פתאומי, בלתי צפוי, בלתי מכוון, שתוצאותיו מתבטאות בפגיעה, פציעה, נכות ואף מוות. כל תאונה היא רצף מורכב של מספר כשלים. אנחנו מחויבים למנוע תאונות, ולשם כך עלינו לסגל מגוון רחב של התנהגויות מניעה. הסיבות המובילות לתמותת ילדים בגין תאונות : תאונות דרכים (כ – 57%), טביעות (11%); חנק (7%), נפילות (כ – 4%), אש/כוויות (כ – 3%), היפגעויות מכלי נשק (2%).

מדי שנה, כ- 24,000 ילדים מתאשפזים וכ- 185,000 ילדים מגיעים לחדרי המיון בבתי החולים בארץ. לפי הערכות, כמחצית מילדי ישראל נפגעים באופן שדורש טיפול רפואי בקהילה. הילדים נפגעים בבית, במוסדות חינוך, בגני שעשועים, בבריכות ובים, בטיולים, באתרי בילוי ונופש ובדרכים. מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים עולה, כי כשני שלישים מהאשפוזים של ילדים עקב היפגעות, מקורם בתאונות בית ופנאי.
הסיבות המובילות לאשפוז: נפילות ( כ – 38%), תאונות דרכים (כ – 11%), הרעלות (כ – 7%), מכות קהות (כ – 6%), כוויות (כ – 5%), נשיכות/עקיצות ( כ – 4%), חתכים/ דקירות (כ – 4%).
כ- 44% מהילדים המאושפזים נפגעו בבית. מתוכם, למעלה מ – 60% מהילדים המאושפזים בגין פגיעות בבית, אושפזו בגין נפילה.

מעצבים בטיחות בבית
כשאנו מעצבים את ביתנו אנו טורחים לא מעט, במציאת הרהיטים והפריטים המקוריים והאיכותיים ביותר. אנו מתלבטים האם לצבוע, לצייר או להדביק טפט? האם לעטר את החלונות בוילונות? רעיון עיצוב הבית קורם עור וגידים, ואנחנו ניצבים גאים בפתחו של הבית, שקירותיו נצבעו בצבעי פסטל רכים, הרהיטים שבו הוצבו במקומם לפי כללי תורות העיצוב העדכניות, התמונות, הוילונות והאהילים נתלו גם הם, והבית מוכן.
האומנם הבית מוכן? בית שגרים בו ילדים, מחייב נקיטה באמצעי זהירות הכרחיים!
בין המפגעים הנפוצים ביותר בבית נמנים אי במטבח, כיריים בגובה נמוך, ספה בגובה חלון, קירות שקופים, מיקרוגל מעל גובהו של הילד, כך שהמזון המחומם עלול ליפול ולפגוע בפניו ובגופו של הילד, מעקות נמוכים מדי בבית ובמרפסת, צעצועים לא בטיחותיים, המורכבים מחלקים קטנים העלולים להתפרק ולהגיע לפיו של פעוט שקעים חשופים, ללא מכסה המגן על השקע בפני החדרת מסרגות, מברגים וכו' פנימה, גובה חלונות ואי התקנת סורגים.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' מדגישה, כי פגיעות המתרחשות בבית הן מן הפגיעות הקשות, ומאפיינות במיוחד ילדים קטנים, בין השאר בשל העובדה שהם מבלים את רוב זמנם בבית. כמו כן, ילדים נפגעים בבית בשל העובדה שהבית מתוכנן ומאובזר עבור מבוגרים: החללים הגבוהים והמבנה כולו מתוכנן לשימוש ונוחות המבוגרים. על מנת להפוך את הבית בטוח לילדים יש לתכנן את התשתית לחימום הבית ללא אש גלויה, להקפיד כי שקעי חשמל יהיו חסומים, דלתות הזכוכית תהיינה מחוסמות. כמו כן יש להתקין אמצעים למניעת נפילתם של ילדים מחלונות, אמצעים להגבלת טמפרטורת המים בברזים (עד 50 מעלות צלזיוס), מעקות תקניים במדרגות ובגגות ועוד.
הרצון לעצב את הבית בטוב טעם אינו עומד בסתירה עם השמירה על כללי הבטיחות: מודעות לנושא בטיחותם של הילדים בבית, תשומת לב בעת קניית רהיטים, בבחירת המיקום וביישום כללי הבטיחות כבר בשלב תכנון הבית, תקנה להורים שלווה: יצרנו עבור הילד מרחב מוגן.

הסלון הביתי – כרטיס הביקור שלנו
סלון הבית הוא כרטיס הביקור שלנו. שם נמצאים חפצי הנוי שלנו, אותם אנו מציגים לראווה. הסלון עלול לסכן את בטיחותם של הילדים: עלינו להיות ערים לכך שעבורנו המבוגרים, המדפים נועדו להנחת חפצי נוי, אך עלולים להפוך לשלבי טיפוס עבור הילד ומהר מאוד גם למטען מאוד כבד שמאיים ליפול עליו,וכן השולחן ושני הכיסאות, שמיקמנו בדיוק תחת החלון משום שזו הפינה המוארת ביותר בחדר, ישמשו במוקדם או במאוחר מדרגות טיפוס אידיאליות אל החלון המסקרן ואל הנוף הנשקף ממנו.
הואיל והסלון מהווה מקום מרכזי בחיי המשפחה, יש להתאימו, כך שיהווה מקום בטוח עבור הילדים. עלינו להיערך מבעוד מועד, כדי למנע את הסכנות הללו: נמנעים מהצבת ספות מתחת לחלון ומקבעים רהיטים כבדים כמו מזנון, מדפים וארונות נוי. את הטלוויזיה יש להניח על רהיט יציב במיוחד, וגם אותו יש לקבע אל הקיר. יש להשתדל ככל האפשר להתאים את הסלון לנוכחות הילדים ולסלק חפצים מדרכו של הילד: חשוב לעגן את חוטי החשמל לקיר, כך שלא יהוו מכשול לנפילה. חשוב להשאיר מעבר פנוי בין הרהיטים, מומלץ לרכוש רהיטים שאינם משולבי זכוכית, או דלתות זכוכית. אם יש רהיטים כאלה, יש לוודא שהזכוכית תהיה מחוסמת, או מצופה בטפט מיוחד, המונע מהשברים להתפזר ולפגוע בילד במקרה של התנפצות. דלתות זכוכית יש לזגג בחומר עמיד בפני התנפצות: זכוכית מחוסמת, זכוכית ביטחון, או לוחות פלסטיק מיוחד, במידה והדלת עשויה מזכוכית שקופה, יש לדאוג להדבקת סימון לצורך התרעה על קיום הזכוכית שקופה.

ילדים רוצים וצריכים לצמוח, לגדול ולהתפתח. הם רוצים לחקור את העולם, הם סקרנים מאוד והתפקיד שלנו הוא ליצור עבורם מרחב מוגן ובטוח למגוון התנסויות. השאיפה שלנו היא לגדל ילדים עצמאים, אחראים ובעלי תחושת ערך טובה. כדי לאפשר להם לבסס בהדרגה עצמאות, אחריות ותחושת ערך טובה, נזכור, כי על שלושה עקרונות נבנית המשפחה, שהיחסים בה הם דמוקרטיים:
• ההורים הם בעלי הסמכות. סמכותם נובעת הן ממומחיותם – הם יודעים לצפות ולהבין דברים, שילדיהם עדין אינם יודעים, והן מאחריותם: אחריות מוסרית כלפי הילדים שהביאו לעולם, ואחריות חוקית, בהיותם אפוטרופסים של קטינים חסרי ישע.
• חוקים וגבולות – ההורים אחראים ליצור ולשמר סביבה בטוחה עבור הילדים. זכותו של ילד צעיר לרצות למזוג בעצמו מים רותחים אל הכוס – חובתו של ההורה לא לאפשר זאת. זכותו של הפעוט לרצות לעבור את הכביש לבד – חובתו של ההורה לאסור זאת בתוקף. התוצאות הטבעיות של מפגש עם מים רותחים ועם מכוניות נוסעות בכבישים עלולות להיות הרות אסון – ואנחנו אמורים לחזות אותן ולמנוע מפגש בין הילד לבין הסכנה. תפקידו של ההורה לתווך מציאות, להסביר, להדריך ולאכוף שמירה על בטחונו של הילד, על בריאותו ועל כללי הבטיחות.

• חופש לבחור – הילדים יוכלו לבחור מה לעשות, כמה לעשות, איך לעשות ומתי לעשות, בתוך המסגרת הבטוחה שיוצרים ההורים, ותחת פיקוחם והשגחתם, על פי הגיל, המקום ושיקול הדעת של ההורים. אין מדובר בבחירה חופשית של הילד, לעשות ככל העולה על רוחו! לעולם הבחירה היא בתוך מגבלות המציאות. אנחנו, ההורים, בתוקף אחריותנו ומומחיותנו, מחויבים בהכרת המציאות ובעיצובה של סביבה בטוחה ככל הניתן, בה יוכלו ילדינו לנוע ללא סכנה.

בכתבה הבאה נתייחס לבטיחות בחדר הילדים ובמטבח הביתי. בינתיים, אתם מוזמנים להיכנס לאתר "בטרם" ולקבל מידע נוסף, לשמירה על חיי הילדים: http://www.beterem.org/home/

• דרורה נבון, דוברת ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים
• אורית רוזנבוים, M.S בפסיכולוגיה חינוכית יישומית, מורה במדרשה להנחיית קבוצות, מכון אדלר.
אתם מוזמנים לשלוח שאלות, תגובות והתייחסויות:
orit@m-adler.com

One comment

  1. אורית ודרורה, מברכת אתכן על כתבה המעלה למודעות הורית ומחדדת את הצורך של ציבור ההורים לחשוב רחוק, לראות מכשולים, ולעשות כל כל כל שביכולתם כדי למנוע טעויות. במקרים אלה מדובר בטעויות של חיים ומוות. הן סופניות. ברוב המקרים איננו יכולים להחזיר את הגלגל אחורה או ללמוד מטעויות. ולכן, בכל הקשור לבטיחות אנו נדרשים לערנות ול 0% טעויות. לא קל, אך אפשרי. בהצלחה, לכולנו. בהזדמנות זו אני מברכת את כולם לשנה של ערנות מירבית ושמירה על עצמנו ועל ילדינו. עינת גבע.להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: